You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Hakkımızda

elektronikseyler.com

NetWork Çözümleri Bilişim Ltd.Şti,  Bilgisayar ve Elektronik Sistemlerinin bir markası olarak, akvaryum led aydınlatma , sera aydınlatma , elektronik komponent ve modul ürünlerin satışı yapılmaktadır.

 

AKVARYUM AYDINLATMASI HAKKINDA MERAK EDİLENLER

(alıntı : http://www.lightspect.com )

Akvaryum aydınlatması,  akvaryum sahipleri için hem görsel anlamda hem de canlıların iyi beslenmesi ve almaları gereken ışık tipleri için özenle ele alınması gereken bir konudur.

Genel olarak akvaryum hobisine gönül verenler küçük bir tatlı su akvaryumu alır ve biran önce canlılarını koyup karşısına geçip seyretmek ister. İlerleyen zamanlarda akvaryum üzerinde gelen basit aydınlatma düzeneği yerine daha iyi çözümler aramaya başalar. Genellikle tüm akvaryum sahipleri bu evrelerden geçer.  Deniz akvaryumuna geçiş yapan ya da yeni başlayanlar ise biraz daha bu konunun öneminin farkına varmaya başlayacaklardır. İlerleyen zamanda, özellikle deniz akvaryumdaki en önemli konulardan birisinin de aydınlatma olduğu göreceklerdir.

Gerek yumuşak gerek sert canlılardan oluşan bir tuzlu su tankında ışık sıradan olamaz, rastgele bir renk cümbüşünde de olamaz. Her işte olduğu gibi bu işin de önemli kuralları var.

Unutulmaması gereken şey, “çok yüksek ışık çok iyi ışıktır” yanlışından uzak durmaktır.

Tabiatta yeryüzüne düşen ışık her dakika renk ve şiddet yönünden değişiklik göstermektedir. Akvaryum aydınlatmasında da aynı şekilde günün bir başlangıcı ve bitişi olmalıdır. Bu saatler arasında ışık belli ölçülerde verilmeli ve belli dalga boylarında canlılar üzerine düşmelidir.

Light Spect olarak aydınlatma sistemimiz Led,T5 ya da Led+T5 hybrid tamamı günün istediğiniz saatlerinde  ya da gün doğumu gün batımı fonksiyonu sayesinde canlılarınız üzerine istediğiniz yada otomatik tanımlı ışık şiddetini ve renk tanımlarını “spectrum” düşürerek doğadaki ışık dengesini taklit etmektedir.


LED Nedir?  (Light Emitting Diode) = (Işık Yayan Diyot) yarı-iletken olarak icad edilen diyot tek yönlü akım geçişine müsade eden elektronik devre elemanıdır. Kullanılmadığı elektronik devre nadir diyebiliriz.  Led ise diyot temelli, ışık yayan bir devre elemanıdır. 1920'lerde Rusya'da icat edildi ve 1962 yılında Amerika'da pratik olarak uygulanabilen elektronik bir bileşen haline getirildi. Oleg Vladimirovich Losev adlı bir radyo teknisyeni radyo alıcılarında kullanılan diyotların ışık yaydığını fark etti ve 1927 yılında bir Rus gazetesinde LED hakkında buluşlarını yayımladı.

Başlangıçta yalnızca zayıf kuvvetli kırmızı ışık verebiliyorlardı ama günümüzde ledler tam spektrum dalga boylarında üretilebiliyor ve yüksek parlaklıkta ışık verebiliyor.

Düşük enerji tüketimi, uzun ömrü, sağlamlığı, küçük boyutu ve hızlı açılıp kapanabilmesi, titremeden düz bir ışık verebilmesi gibi geleneksel ışık kaynaklarına göre bir dizi avantajı vardır. İyi yönetilen bir led kaynağı günümüzde en verimli ışık kaynağı olarak kabul edilir.

POWER LED Nedir? Aydınlatma ihtiyacını karşılamak üzere geliştirilmiş en düşük enerji ile en parlak ışık üretimine imkan veren geliştirilmiş led'lerdir. Power ledler renklerine göre farklı enerji (voltaj) aralıklarında çalışırlar. 1w ve üzeri olan ledler power led olarak kabul görmektedir. Power ledlerin renk nm değer , ya da kelvin değerlerine göre değişik voltajlarda çalıştığını bilmekteyiz bu durumda renklerine göre tüketim değerleride değişiklik gösterir.

Günümüzde power ledler her chip başına "her yarı iletken diyot" 300ma - 600ma - 700ma - 1050ma - 1500ma - 2100ma - 2800ma olarak üretilebilmektedir. En çok kullanılan ise 700ma olan 3w diye adlandırılan power ledlerdir.

Power Led Örnek Tüketim:

6500Kelvin Beyaz bir power led ele alalım; bu power ledin etkin çalışma voltajı 3,7V max akım ise 700MA"0,7A" olsun, DC güç hesabı (watt) Volt x Akım, 3,7V x 0,7A = 2,59 Watt

445nmRoyal Blue  bir power led ele alalım; bu power ledin etkin çalışma voltajı 3,6V max akım ise 700MA"0,7A" olsun, DC güç hesabı (watt) Volt x Akım, 3,6V x 0,7A = 2,52 Watt

660nm DeepReds bir power led ele alalım; bu power ledin etkin çalışma voltajı 2,2V max akım ise 700MA"0,7A" olsun, DC güç hesabı (watt) Volt x Akım, 3,7V x 0,7A = 1,54 Watt

Bir genelleme : Beyaz türevi Power ledler 3,7V - Mavi türevi Power ledler 3,6V - Kırmızı türevi Power ledler 2,2V

Örnek Power Led Bağlantısı: Sürücümüzün etiketinde  2-52v 700ma değerleri var diyelim , bu şu demek : bu sürücü 2V ile 52V ihtiyaca kadar verimli bir şekilde çalışır. 2V ve üzeri tek bir ledi 'de bozmadan çalıştırır, seri bağlanmış ve toplam voltajı 52V a kadar olan Power led topluluğunuda çalıştırır. Her şekilde üzerlerinden 700 ma akım akar

Tüm ledler beyaz olsa 52V/3,7V=14 adet led bağlanabilir. Diyelim ki 14 üzerinde bağladınız bu durumda 700ma yerine fazla bağladığınız led sayısı oranınca sabit akım değerinde "700ma" düşme olacaktır bu da niteliğini kaybetmiş bir led topluluğuna dönüşebilir. Bir ölçü aleti ile çekilen akımı görüp sayınızı ayarlayabilirsiniz; 700 yerine 600ma 500ma düşen bir sistem iyi bile olabilir.

Tüm ledler kırmızı olsa 52V/2,2V=23 adet led bağlanabilir . Karma bir led topluluğunda renklere göre voltajlar toplanmalı ve sayı belirlenmeli 6Beyaz 6Mavi 6Kırmızı için (6x3,7)+(6x3,6)+(4x2,2)=52,6V


LED KONTROL Sistemleri

Led Kontrol Sistemi Nedir? Led kontrol sistemi , led lerin istenilen zamanda istenilen parlaklıkta ışık vermesini sağlayan elektronik kontrol sistemidir. Özellikle akvaryum led aydınlatma sistemlerinde gün otomatik ya da manuel olarak gün simülasyonu yapmaktadır. Bu özelikler "zed m4" ile 4 kanal gündüz 1 kanal gece olamk üzere 5 Kanal olarak yapılabilmektedir.

Led Kontrolü dışında diğer özellikleri. 2 adet dijital ısı sensörü bağlanmaktadır; bunlardan birini aydınlatma kapağının ısısını ölçmek ve ısı sensörüne bağlı olan fan ile istenilen ısıda aydınlatma kapağını sabit tutmaya yarar. Diğeri ise su ısısını ölçer ve yine bu sensöre bağlı olan fan ile su sıcaklığını istenilen ısıda sabit tutmaya yarar.

5 kanal akıllı grup priz kontrolü yapabilmektedir, her priz 15 ayrı program ile istenilen gün ve saatler arasında istediğiniz cihazınızın çalışmasını sağlar. Örn : Protein Skimmer 'ı istediğiniz zaman durdurup çalıştırabilirsiniz yada kafa motorlarınızı v.b

3 Farklı hatırlatma yapmaktadır. Su değişimi , yemleme , dozlama zaman aralıklarını size grafik ekranda hatırlatır.

 

Güvenlik: Power ledler oldukça fazla ısınmaktadır olası bir soğutma probleminde kapak ısısı 85°C üzerine çıkarsa tüm led kanalları %10 seviyesine otomatik olarak indirilmektedir ve kapak ısı seviyesi 60°C altına düştüğünde tekrar normal program kaldığı yerden devam eder.


EKONOMİK LED ARMATÜRLER düşük maliyetli akvaryum led aydınlatması olarak üretilmiş power led armatürlerdir.

OTOMATİK LED ARMATÜRLER orta seviye maliyetli , otomatik calışan ve kapanani, belli bir kademeye kadar gün simülasyonu yapabilen akvaryum led aydınlatması olarak üretilmiş power led armatürlerdir.

PROFESYONEL LED ARMATÜRLER 4 kanal gerçek ve hassas gün simülasyonu yapabilen , ayrıca su soğutabilen, 5 kanal otomatik priz , iş hatırlatma gibi birçok özelliğe sahip tam digital akvaryum led aydınlatması olarak üretilmiş power led armatürlerdir.

16cm, 35cm Led Akvaryum Aydınlatması, 40cm Led Akvaryum Aydınlatması, 60cm Led Akvaryum Aydınlatması ,100cm Led Akvaryum Aydınlatması 120cm Led Akvaryum Aydınlatması, 150cm Led Akvaryum Aydınlatması

Özel Ölçülerde Led Akvaryum Aydınlatması siparişi alınmaktadır.

 


 

Akvaryum aydınlatma sistemlerinde kullanılan akvaryum aydınlatma ışık ve led , power led sürücü, 3w 700ma 20.000K Power led beyaz white, 3w 700ma 30.000K Power led beyaz white, 5w 700ma 20.000K Power led beyaz white, 3w 700ma 6.500K Power led gün ışığı rengi, 3w 700ma super actinic Power led, 3w 700ma blue mavi Power led, 3w 700ma royal blue royal mavi Power led, 3w 700ma kırmızı red Power led, 3w 700ma yeşil green Power led, alüminyum soğutucu, alüminyum profil, akıllı led sürücü, zaman ayarlı dimmer, gün doğumu gün batımı ayarı yapabilen sistemler. Full spectrumlu akvaryum led aydınlatma ürünleri ve bu ürünlerin ayrı ayrı satışı parça temini 10mm soğutucu fan ile bunların dışında cree akvaryum ledleri 3w cree xpe royal blue 3w cree blue 3x cree xpe kırmızı 3w cree 10000 kelvin white beyaz power led 60w karma akvaryum ledi cree marka. meanwell power supply led sürücü. Tüm canlı aydınlatma ihtiyacınızı buradan karşılayabilirsiniz.

 

65000 Kelvin Led 8000 Kelvin Led 10000 Kelvin Led 20000 Kelvin Led 30000 Kelvin Led

460nm - 475nm 3w 700ma Blue Mavi power led

445nm - 455nm 3w 700ma Royal Blue power led

610nm - 630nm 3w 700ma Red Kırmızı Power Led

510nm - 530nm 3w 700ma Green Yeşil Power Led